Hosting – przedstawiamy wszystko, co musisz o nim wiedzieć

hosting

Założenie własnej strony internetowej to wieloetapowe przedsięwzięcie, przy którego realizacji musimy wiedzieć, co konkretnie i w jakiej kolejności należy zrobić. Najpierw trzeba oczywiście zaprojektować samą witrynę, a następnie zakupić do niej domenę (najczęściej .pl lub .com). Ostatnim krokiem jest natomiast hosting www. Niniejszy artykuł odpowie na pytanie, czym on jest, jakie korzyści przynosi i co należy wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru.

Czym w praktyce są usługi hostingowe?

Hosting dla strony internetowej polega na zapewnieniu witrynie odpowiedniej ilości miejsca na serwerze. Taka usługa umożliwia obsługę zapytań wychodzących z urządzeń użytkowników, dzięki czemu osoby zainteresowane mogą niezależnie od pory dnia wyświetlić interesujące je witryny. Wybór firmy oferującej usługi hostingowe jest niezbędny do odniesienia sukcesu w sieci – nasi klienci muszą mieć bowiem stały dostęp do treści, które oferujemy na stronie.

Parametry, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze hostingu

Uptime to podstawowy czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę, wybierając hosting dla sklepu internetowego. Najczęściej bywa on określany mianem gwarantowanej dostępności usługi, czyli czasu bezawaryjnego działania serwera. Profesjonalne firmy dbają o to, by wskaźnik ten stale wynosił 99%.

Limit przestrzeni dyskowej to w praktyce ilość miejsca przeznaczonego na wszystkie treści wyświetlane na naszej stronie internetowej. Transfer jest natomiast określeniem maksymalnej ilości danych, którą użytkownicy mogą pobrać z witryny w ciągu miesiąca. Powinniśmy zadbać o to, by czynniki te odpowiadały zapotrzebowaniu. Jeśli zastanawiamy się, jaki hosting wybrać dla małej witryny, na początek wystarczy taki zapewniający 1 GB przestrzeni i 10 GB transferu.

Firmy hostingowe zajmujące się zapewnianiem miejsca na serwerach powinny dbać o bezpieczeństwo tej usługi. Należy wybierać wyłącznie te oferty, które gwarantują pełną ochronę danych osobowych, a także zabezpieczenie przed atakami hakerskimi. Warto też zwrócić uwagę na sprawność oferowanej pomocy technicznej. W przypadku wystąpienia awarii każdy dzień zwłoki kosztuje, więc szybkość udzielania odpowiedzi i zapewniania wsparcia ma ogromne znaczenie.

Hosting WWW – darmowy czy płatny?

W sieci działa wiele firm, które bez żadnych kosztów gwarantują klientom hosting WWW. Darmowy serwer jest jednak równoznaczny z koniecznością zmagania się z wieloma problemami. Najpoważniejszym z nich jest powolne działanie – to mankament, który znaczną część odbiorców po prostu zniechęci do witryny. Stawiając na takie rozwiązanie, musimy również pamiętać o reklamach wyświetlanych przez dostawcę usług hostingowych.

W przypadku rozważań, gdzie kupić hosting i domenę, najlepiej będzie od razu nastawić się na wybór płatnych rozwiązań. Po zainwestowaniu pieniędzy w miejsce na profesjonalnym serwerze otrzymujemy szereg korzyści wpływających pozytywnie na doświadczenia użytkowników z naszą witryną. Mogą oni bowiem bardzo sprawnie wyświetlić wszystkie treści i swobodnie korzystać z oferowanych możliwości. Natomiast my mamy stały dostęp do rzetelnej pomocy technicznej.

Jaki wybrać hosting dla małej lub dużej firmy?

Zastanawiając się, który hosting wybrać dla strony internetowej przedsiębiorstwa, powinniśmy przede wszystkim precyzyjnie określić nasze zapotrzebowanie. Im bardziej popularna jest witryna, tym więcej potrzebujemy pojemności dyskowej, a także transferu. Jeśli nie mamy pewności, z jakim natężeniem ruchu będzie musiała sobie radzić strona, najlepszym rozwiązaniem okaże się wybór firmy hostingowej umożliwiającej wykupienie większego planu w dowolnym momencie.

Hosting dedykowany czy VPS – na czym polega różnica?

Jeśli zdecydujemy się na hosting dedykowany, otrzymamy do dyspozycji własny serwer. To rozwiązanie, na które stawiają przede wszystkim wielkie instytucje czy renomowane sklepy internetowe. Zapewnia ono witrynie ogromną wydajność działania, a także dowolność w zakresie tego, jakie oprogramowanie i system operacyjny będą zainstalowane na maszynie. Możemy samodzielnie decydować o każdym aspekcie.

W przypadku, kiedy nie mamy dużej firmy, ale ciągle chcemy czerpać z korzyści oferowanych przez serwer dedykowany, kompromisem okaże się hosting VPS. W ramach takiego rozwiązania otrzymujemy ściśle określoną ilość miejsca, którą możemy jednak operować w dowolny sposób i swobodnie wybierać oprogramowanie.

Podsumowanie

Wybór odpowiednich usług hostingowych ma ogromne znaczenie dla każdego biznesu. Musimy bowiem zatroszczyć się o to, by użytkownik mógł przeglądać proponowane przez nas treści w sposób komfortowy. Niezależnie od tego, czy prowadzimy ogromne przedsiębiorstwo, czy wybieramy hosting dla małej firmy, powinniśmy mieć na uwadze, by zawsze stawiać na rozwiązania możliwie najszybsze i niezawodne.